X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

رخدادهای سیاسی

ایران خطاب به شورای حکام بیانیه نوشت.چرا؟

در شرایطی که گفت‌و‌گو‌ها بر سر مساله هسته‌ای ایران ادامه دارد اما گزارش مغرضانه آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای و تهدید‌های جدید آمریکا مبنی بر افزایش تحریم‌ها باعث شد نماینده ایران در آژانس بیانیه‌ای صادر کند.

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای خطاب به شورای حکام این آژانس تأکید کرد تحریم‌های غرب هیچگونه تأثیری بر فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم نداشته‌ است و اگر تاسیسات هسته‌ای ایران مورد حمله قرار بگیرد از ان. پی. تی خارج خواهیم شد.

خبرگزاری رویترز از قول علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت در صورتی که تأسیسات هسته‌ای ایران مورد حمله قرار گیرد، این کشور از پیمان ان‌پی‌تی (پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای) خارج خواهد شد.

بیانیه ایران خطاب به شورای حکام اما در شرایطی صادر شده است که کمی قبل از آن نماینده آمریکا در آژانس هسته‌ای گفته بود که سه ماه فرصت دیپلماتیک برای حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران وقت باقی است و همزمان هم کنگره آمریکا طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران را در پیش گرفته است.

سلطانیه در این بیانیه که به زبان انگلیسی منتشر شده گفته است: «[در صورت حمله] این امکان وجود دارد که مجلس (ایران)، دولت را مجبور کند تا بازرسی‌های آژانس را متوقف کرده یا حتی ایران را از پیمان ان‌پی‌تی خارج کند.»

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون بار‌ها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای ایران به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

نماینده ایران افزوده است حمله نظامی، ایران را از غنی‌سازی اورانیوم بازنخواهد داشت. در این بیانیه آمده است: «ایران به فن‌آوری‌های غنی‌سازی دست یافته است و می‌تواند به آسانی تأسیساتی که آسیب می‌بینند را بازسازی کند.»

سلطانیه در بیانیه مفصل خود خطاب به شورای حکام سازمان می‌نویسد: «ایران کاملاً آمادگی یافتن راه‌حلی آبرومندانه بر مبنای مذاکره را دارد.» پیش از این نشست گروه ۱+۵ بین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به اضافه آلمان، از یک سو و ایران، از سوی دیگر صورت گرفت تا به راه حلی درباره مسئله هسته‌ای ایران برسد.

در مذاکرات ایران با گروه ۱+۵، غرب خواسته‌های نامعقولی از جمله توقف فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای را مطرح کرد؛ ایران به عنوان یکی از اعضای منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (NPT) خواهان به رسمیت شناخته شدن حقوق هسته‌ای خود از جمله غنی سازی اورانیوم است. در طرف مقابل غربی‌ها همچنان خواستار پیگیری رویکرد فشار و گفت‌وگو در برابر ایران هستند، در حالی که ایران بر رویکرد

گفت‌وگوـ همکاری تأکید می‌کند. سلطانیه در بیانیه خود تأکید کرد: «تحریم‌های غرب هیچ‌گونه تأثیری بر فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم نداشته‌اند.»

در هر حال، دو هفته دیگر هیاتی متشکل از نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای مذاکره درباره ابعاد گوناگون برنامه هسته‌ای ایران وارد کشورمان می‌شوند، آمانو، مدیرکل آژانس درباره حل برنامه هسته‌ای ایران به شیوه‌ای دیپلماتیک ابراز امیدواری کرد.

وی در نشست شورای حکام در وین اعلام کرد که نمایندگان وی ۱۳دسامبر (۲۳ آذر ماه) برای گفت‌وگو با مقامات ایرانی درباره برنامه هسته‌ای به تهران می‌آیند. اظهارات جدید آمانو در حالی مطرح می‌شود که وی حدود ۱۰ روز پیش گزارش جدید خود درخصوص برنامه هسته‌ای ایران را منتشر کرده بود.

آمانو در عین حال گفت: آژانس کاملا متعهد به حل برنامه هسته‌ای ایران از طریق گفت‌وگوست و این مذاکرات فرصتی را برای حل گفت‌وگو‌ها به شیوه‌ای دیپلماتیک فراهم می‌کند.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: آژانس از این نشست به عنوان فرصتی برای دادن اجازه به بازرسان برای دسترسی فوری به سایت پارچین استفاده می‌کند.

منبع :تریبون مستضعفین


نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)